Prirja e votës, cila parti gëzon më shumë mbështetje në Tiranë?  

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin të dielën Partia Socialiste do të fitonte shumicën e mandateve në Tiranë.

Megjithatë fakti se një numër i konsiderueshëm qytetarësh shprehen ende të dyzuar nëse do të votojnë, apo se cilës forcë politike do t’ia besojnë zgjedhjen e bën rezultatin për kryeqytetin sërish të diskutueshëm.

Në sondazhin e tretë kombëtar të kompanisë MRB për Euronews Albania, 17.2% e të pyeturve nuk e përcaktuan se kë parti do të zgjidhnin nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën:

  • Nuk do të votoj – 3.6%
  • Nuk e di – 11.5%
  • Refuzoj – 2.1%

Nga ata që u përgjigjën, shumica thanë për Partinë Socialiste me një diferencë prej 10.3% nga Partia Demokratike:

  • PS – 42%
  • PD – 31.7%
  • LSI – 6.4%
  • Të tjera – 2.7%

Prirja e votës, cila parti gëzon më shumë mbështetje në Tiranë? by Euronews Balkans

Metodologjia

Sondazhi i tretë i Euronews Albania pyeti në rang kombëtar 1015 persona në qarkun e Tiranës, zona urbane dhe rurale lidhur me mendimet e tyre për zgjedhjet e 25 prillit 2021. Intervistat u realizuan gjatë periudhës 25 shkurt – 12 mars dhe përfshinë 48.8% meshkuj dhe 51.2% femra me të drejtë vote.

Etiketimet

Destinacion udhëton në Leskovik, qytezën e vogël me një natyrë të mrekullueshme

"Destinacion" shkon në Leskovik, qytezën e vogël plot njerëz të urtë, punëtorë e bujar. Në këtë qytet mund të shijoni natyrën e mrekullueshme dhe...

“Udhëtarët” vizitojnë Pukën, qytetin e vogël që ofron plot surpriza

Ajri i pastër prej pyjeve me pisha, burimet e pastra të ujit, prodhimet e likerit, reçelit, apo birrës, shkolla ku në vitet 30-të jepte...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER