Nëse zgjedhjet do të përsëriteshin sot, PS do të merrte sërish 49% të votave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse zgjedhjet do të përsëriteshin, Partia Socialiste do të siguronte sërish shumicën qeverisëse. Kështu tregoi sondazhi i parë pas-zgjedhor i mbajtur nga kompania prestigjioze MRB për Euronews Albania.

Duke analizuar prirjen e votës shprehur në sondazhin e mbajtur pas zgjedhjeve të 25 prillit, MRB projektoi si fituese PS-në me një përqindje të ngjashme me atë që u shënua ditën e votimit.

Projeksioni:

  • PS – 49% (nga 48.7% që rezultoi më 25 prill)
  • PD – 39.4% (ngjashëm me atë që rezultoi më 25 prill)
  • LSI – 6.6% (nga 6.8% që rezultoi më 25 prill)
  • PSD – 2.2% (ngjashëm me atë që rezultoi më 25 prill)

Nëse zgjedhjet do të përsëriteshin sot, PS do të merrte sërish 49% të votave by Euronews Balkans

Metodologjia

Sondazhi u bë për Euronews Albania nga kompania prestigjioze MRB, e cila zhvilloi 1,000 intervista (49.5% meshkuj, 50.5% femra) ballë për ballë në zonat urbane dhe rurale me persona me të drejtë vote (mbi 18 vjeç) nga data 25 maj deri më 2 qershor.

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER