‘Justifikimi se na duhen hotele masive, vetëm për betonizim të plazheve’ thotë aktivisti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Aktivisti mjedisor Ened Mato është i mendimit se turizmit shqiptar i mungon qëndrueshmëria. Ai shprehet kritik ndaj projekteve të mëdha hoteliere duke marrë si shembullin më të gabuar betonizimin e bregdetit të Durrësit.

“Po të shohim turizmin e Durrësit se si është shkatërruar gjithë bregdeti, duke hequr pyjet duke bërë beton të lartë tregon se është shkatërruar peizazhi për të akomoduar disa njerëz, tani Durrësi e mbajti këtë, por Dhërmiu, Jala, Qeparoi dhe plazhe të tjera gjysmë-ekzotike, të vogla, nuk mbajnë fare as hoteleri, as shkatërrime të kësaj natyre si në Durrës, që vazhdon deri 3 kilometra më tej,” – u shpreh Mato.

“Justifikimi se na duhen hoteleri masive në plazhet e Rivierës është për betonizimin e atyre plazheve,” – këmbënguli Mato duke shtuar se do shkatërrohet peizazhi.

Mato iu referua më pas gjetjeve të Barometrit sipas së cilave mesatarisht shqiptarët shpenzojnë rreth 2,500 lekë në ditë për pushime. Thënë këtë ai këmbënguli se në Rivierë ku dhomat e hoteleve shkojnë deri në qindra euro nata, ndërtimi i tyre nuk është për shqiptarët dhe turizmi masiv mund të dëmtojë natyrën.

“Pse u dashkan 100 hotele në Dhërmi me nga 300 euro nata, pse u dashka në Jalë 6 resorte siç duan të bëjnë, me 200-300 euro nata ku 400 metra është gjithë plazhi, ku do të shkojnë gjithë këta njerëz që do të vijnë, ky është shkatërrim i natyrës, […] ato plazhe nga ana ekologjike nuk i mbajnë këto masa njerëzish,” – tha Mato.

Aktivisti theksoi se pas shkatërrimit të natyrës në Rivierë do të mbeten vetëm godinat e betonit si në Durrës.

Deklarata e tij nxiti debate në emisionin “Barometri”, ku opinion ndryshe kishte Arben Çipa, sipërmarrës, njëherësh drejtues i një shoqate me operatorë turistikë.

LEXONI GJITHASHTU:Etiketimet

Historia e jetës së Zelensky-t, treguar në formën e një libri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky është publikuar në formën e një libri komik. Libri titullohet “Pushteti politik: Volodymyr Zelenski”, i përbërë...

Rusët bombardojnë bazën humanitare në Ukrainë

Trupat ruse vijojnë bombardimet në Ukrainë, duke sulmuar një godinë që shërbente si bazë për ndihma humanitare në Kharkiv. Ndërkohë, në Kiev selia e ambasadës...


TË FUNDIT

Historia e jetës së Zelensky-t, treguar në formën e një libri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky është publikuar në formën e një libri komik. Libri titullohet “Pushteti politik: Volodymyr Zelenski”, i përbërë...

Rusët bombardojnë bazën humanitare në Ukrainë

Trupat ruse vijojnë bombardimet në Ukrainë, duke sulmuar një godinë që shërbente si bazë për ndihma humanitare në Kharkiv. Ndërkohë, në Kiev selia e ambasadës...

Skemat e vizave britanike për ukrainasit, mbërrijnë 53.000 refugjatë në 3 ditë

Rreth 53.800 njerëz kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar me anë të skemave të vizave të krijuara për ukrainasit pas sulmit rus, sipas shifrave...

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER