37,8% e shqiptarëve të prekur nga COVID, tregon studimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

37,8% e shqiptarëve shprehet se janë prekur nga COVID-19. Thënë ndryshe, afërsisht 830,000 qytetarë.

Rezultati i dalë nga anketimi i muajit shtator-tetor i Barometrit me kompaninë MRB në Euronews Albania, jep edhe një pasqyrë të shpërndarjes gjeografike të këtyre qytetarëve.

Shumica e qytetarëve të prekur (29.3%) shprehen se janë infektuar në periudhën shtator 2020 – dhjetor 2020.

Në Tiranë, 42,8% e qytetarëve deklaruan se e kanë kaluar koronavirusin. E ndarë në rajone, niveli më i lartë i infektimeve vihet re se është në Shqipërinë e Mesme.

Nga të prekurit, 60% shprehen se e kanë kaluar virusin me simptoma të lehta kurse 17% me simptoma të rënda.

Të pyetur nëse kanë dikë nga familja bërthamë e deri tek kushërinjtë e parë, që ka humbur jetën nga COVID-19, 7,9% e qytetarëve thanë po.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, që prej fillimit të pandemisë në Shqipëri ka pasur 2,855 viktima të shkaktuara nga coronavirus.

Të dhënat dali nga sondazhi kombëtar i Barometrit me kompaninë MRB në Euronews Albania, i organizuar në datat 21 shtator – 3 tetor me 1 mijë intervista ballë për ballë.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER