Vdekjet nga COVID, mjekët zbulojnë arsyet pse shifra reale mund të jetë më e lartë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shifrat zyrtare të Shqipërisë për infektimet me COVID-19 janë 180 mijë persona deri tani, por siç edhe tregon studimi i Euronews Albania dhe MRB, numri real është shumë herë më i lartë, rreth 830 mijë.

Indirekt kjo sugjeron që edhe numri i vdekjeve zyrtare që deri tani është 2,855, realisht mund të jetë më e lartë.

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti thotë se metodologjia e përdorur nga Shqipëria e ngushton numrin e vdekjeve zyrtare.

“Duhet tampon pozitiv, humbje jete në spitale të njohura, është shumë i ngushtë përkufizimi për vdekjet me COVID. Është një numër më i lartë realisht. Ndërkohë që ne bënim 4-5 teste, Kosova bënte 12 mijë teste. Si rrjedhojë gjen trefishin e njerëzve dhe rritet”, tha ai.

Mjeku imunolog, Genc Sulçebe shprehet se në këtë rast ka një tjetër metodë që çon në zbulimin e numrit real të vdekjeve nga COVID-19 dhe sipas tij duhet gjetur teprica vdekjeve.

“Përcaktimi më i përbashkët është teprica e vdekjeve që ka ndodhur në periudhën e pandemisë dhe para pandemisë. Nëse marrim 5 vitet e fundit dhe bëjmë mesatare, po themi 22 mijë dhe nëse në 2020 kemi 25 mijë vdekje, del që 3 mijë janë nga COVID”, deklaroi mjeku.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER