Si e kalojnë shqiptarët festën e tyre të preferuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

(86%) e shqiptarëve do e kalojnë festën e Vitit të Ri vetëm me familjen e tyre.

Masivisht shqiptarët (92%) do e festojnë ndërrimin e viteve në qytetin apo fshatin e tyre.

Vetëm 5% e të anketuarve thanë se për Vitin e Ri do shkojnë në një qytet apo fshat të ndryshëm nga ai ku jetojnë.

93% e shqiptarëve do e kalojnë festën e Vitit të Ri brenda Shqipërisë. Më pak se një në dhjetë prej tyre (6%) planifikojnë të udhëtojnë jashtë shtetit.

Destinacionet më të preferuara për qytetarët që do të udhëtojnë këtë fundvit, janë Italia (35%) dhe qyteti i Korçës (30%).

Gjetjet e Barometrit – realizuar në 20-30 nëntor 2021 nga MRB dhe Data Centrum në nivel kombëtar, me 1000 intervista ballë për ballë në familje – treguan se Viti i Ri është një nga festat e preferuara thuajse për të gjithë shqiptarët (96%).


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Një ferr i vërtetë’, Zelenski: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin lindor të Donbasit në "ferr", ndërsa luftimet intensive atje vazhdojnë, raporton BBC. Duke...

Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...


TË FUNDIT

‘Një ferr i vërtetë’, Zelenski: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin lindor të Donbasit në "ferr", ndërsa luftimet intensive atje vazhdojnë, raporton BBC. Duke...

Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER