Pasojat politike që vijnë pas konfliktit Basha-Berisha në PD

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Përçarja mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës pritet të sjellë dhe një çarje të grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Nisur nga pozicionimi i deputetëve deri tani, Basha mund të ketë një grup prej 37 deputetësh ku janë një pjesë të cilët nuk janë shprehur publikisht në mbështetje të tij.

Nga ana tjetër, pjesë e grupit të Berishës janë 14 deputetë të cilët kanë dalë krah tij ose që janë përjashtuar nga funksionet në PD.

Tomor Alizoti, deputet i PD, deri tani është kritik ndaj Bashës por nuk ka një pozicion të qartë rreshtimi.

Ndërsa 7 deputetë të dalë nga lista e PD janë emra të aleatëve të saj. Pjesa tjetër e parlamentit janë 4 deputetë të LSI dhe 74 të mazhorancës qeverisëse.

Oerd Bylykbashi, deputeti i Partisë Demokratike, thotë se nuk ka një ndarje të grupit parlamentar. Sipas tij Basha nuk mund t’i përjashtoi nga grupimi.

Deputeti i Qarkut të Durrësit tha se “problemi” është tek ata që e cilësojnë veten “deputetë të Bashës” dhe jo “deputetë të PD”.

Politologu, Ermal Hasimja thotë se politikanët me integritet brenda PD nuk duhet ta lënë partinë në dorë të konfliktit mes Berishës dhe Bashës.

Studiuesi, Blendi Ceka shprehet se shumë figura të PD në 30 vite janë kthyer në zgjatim të dy liderëve.

Studiuesi, Redi Shehu u shpreh se “dy grupimet brenda PD do të bëjnë më shumë opozitën e opozitës se sa opozitën e mazhorancës”.

 


1 COMMENT

  1. Duhen zgjedhje te reja. Por çifti tashme i krijuar do te beje rezistence. Loja do te behet e qarte per shqiptaret kur te zgjidhet presidenti

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here






Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...







Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER