“Destinacion” viziton tokat pjellore të Klosit, një vend i vogël me histori të lashtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Nga Ilirët te koha e perandorit bizantin Justian, e më pas te Pushtimi Osman, Klosi është prekur nga rrymat e historisë. Rreth dy orë larg Tiranës, Klosi është i njohur për natyrën e gjelbër dhe pjellorinë e tokës, që e bën një vend të përshtatshëm për të jetuar, si edhe një pikë piktoreske turistike.

Në hyrje të Klosit çdo vizitor përballet me shumë vreshta e rrushi dhe pemë frutore si mollë, kumbulla, arra.

Një vend i veçantë në Klos është fshati Suç, emri i të cilit vjen nga fjala “gjakderdhje”, pasi thuhet se kohën e Pushtimit Osman, në Suç ka ndodhur një betejë e përgjakshme.

Në të majtë të rrugës, mbi kodër qëndron Kisha e Shën Nikollit, e ndërtuar në rrënojat e një kishe shumë të vjetër katolike, e cila u shkatërrua gjatë kohës së osmanëve. Në këtë vend janë zbuluar varreza monumentale, që mendohet se i përkasin epokës së Justinianit.

Por jo vetëm Suçi është fshat historik në Klos, pasi në shpellat e fshatit Skënderaj, gërmimet arkeologjike sugjerojnë se kishte varreza që i përkasin epokës së ilirëve.

Pranë rrugës kryesore, në Suç gjendet një lapidar historik, ku janë skalitur tre ngjarje të mëdha për atë krahinë: Kuvendi i Matit, në vitin 1911, Formimi i batalionit të Matit, në 1944 dhe Formimi i Këshillit drejtuar po në atë muaj, që ishte si qeveri lokale e krahinës dhe për të cilën banorët janë shumë krenarë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...