Destianacion eksploron Stëblevën e legjendave, historisë dhe pyjeve të thella

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

“Destinacion” shkeli në pyjet e Ahut, fushën e Draganit, liqenin malor dhe fshatin Zabzun ku ka lindur Qemal Stafa, por edhe trojet e prejardhjes së Kemal Ata Turkut.

Në Bjeshkët e kësaj zone ndahen malet e Dibrës, Librazhdit dhe Maqedonisë së Veriut.

Udhëtimi i “destinacion” është fokusuar në fshatrat e njësisë Stëblevë, fshatra të cilët i përkisnin Dibrës, por me reformën territoriale të vitit 2015 u bënë pjesë e Librazhdit. Në këtë zonë flitet përgjithësisht shqip, edhe pse si zonë e kap Golloborda.

Tokat e Fushë-Studenit që gjendet në këtë zonë, janë pjellore. Në stinën e vjeshtës patatja është ajo që kultivohet më tepër. Fushë-Studeni është vetëm 88 km nga Tirana dhe rruga kalon përmes Librazhdit.

Fushë-Studeni ka një liqen, tek i cili arrihet lehtësisht në këmbë. Pranë liqenit ka një park të bukur natyror, i cili mund të shfrytëzohet për piknik. Ky park është pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë.

Në fshatrat përreth ka kulla të vjetra mbi 200-vjeçare, të stilit dibran, të ndërtuara me gurë.

Për shpellat në këtë zonë thonë se janë gjetur gjurmë që datojnë në shekullin e 13-të. Maja e gurit, e cila duket me sy të lirë nga parku, preferohet kryesisht për hiking.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

TË FUNDIT

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...