Malëshova, fshati piktoresk me arkitekturë të rrallë në Këlcyrë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mes maleve të lartë e gjarpërimit të kristaltë dhe kryqëzimit të rëndësishëm që lidhe Skraparin, Tepelenën, Përmetin e Libohovën shtrihet qyteti i vogël po me histori të madhe, Këlcyra.

Fshatrat më të veçantë në atë zonë nga pikëpamja arkitektonike, por të panjohur për vizitorët janë Malëshova dhe Limani.

Këlcyra ndodhet buzë rrugës nacionale Tepelenë – Përmet dhe është rreth 3 orë larg Tiranës.

Ky qytet është zakonisht i zhytur në mjegull që me lindjen e diellit, e kur dielli ngroh vendin, mjegulla fillon të zhduket.

Në shkëmbin e thepisur që ri pingul mbi qytet, duken sarajet e Alli bej Këlcyrës.

Dërrasa e Çajupit në atë zonë ofron një pamje mahnitëse. E vetme, rreth 1200 metra mbi nivelin e detit shfaqet kisha e Shën Kristoforit, që është shenjë e hyrjes në Malëshovë, fshatin me natyrë dhe arkitekturë mahnitëse.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...