‘Destinacion’ bën një udhëtim në traditën e verës shqiptare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

‘Destinacion’ ndërmori një udhëtim fantastik në traditën e verës shqiptare, i cili prodhohet nga rrushi autokton shqiptar.

Një kantinë e veçantë vere është ajo e quajtur “Çobo”, e cila ndodhet në trekëndëshin e rrugës ku shkohet për në Urën Vajgurore, në Berat, si edhe në Fier.

Në Malas-breg, në majë të kodrës janë mbjellë 20 mijë rrënjë rrushi të varietetit autokton Vlosh për verën Çobo. Hardhiat mbahen me boshet prej druri të gështenjës dhe nga një rrënjë prodhohet vetëm një shishe verë.

Një tjetër vreshtë e kësaj kantine ndodhet në Malinat. Vreshta është pozicionuar në një vend fantastik me pamje nga mali i Tomorit dhe poshtë gjarpëron Osumi. Dielli e rreth që në lindje e deri pasdite, ndërsa toka, sipas analizave të bëra, është shumë e përshtatshme për vreshtari. Aty janë mbjellë 28 hektarë vreshta.

Verërat Çobo mund të shijohen edhe në restorantin Shendeverë, në kalanë e Tiranës. Aty serviret ushqim bio, i shoqëruar me verën Çobo. Kryekuzhinieri ka 30 vjet eksperiencë në gatim dhe thotë se synimi i tij është që cilësia e pjatave të jetë në lartësinë e cilësisë së verës.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...