Zgjedhjet në Gjermani, analistët diskutojnë për politikat e Berlinit pas Merkel

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjermania do të mbajë më 26 shtator zgjedhjet parlamentare dhe sondazhet tregojnë se kancelari i ardhshëm pas Angela Merkel mund të jetë Olaf Scholz i SPD ose Armin Laschet i CDU/CSU.

Gazetari i Dejçe Vele, Bahri Cani thotë se sondazhet i japi një epërsi të vogël Scholz (25-27%) përballë Laschet (20-22%) dhe me shumë gjasa në  Gjermani mund të ketë një rrotacion.

Ai thekson se klima dhe ekonomia janë çështjet që do të përcaktojnë fituesin e zgjedhjeve në Gjermani. Cani tha se Gjermania ka nevojë për një partner të fuqishëm në BE dhe ajo është Franca pasi këtë e obligon edhe historia.

“Kjo situatë është e pa hasur në të kaluarën. Pasi të tre partitë në një moment kanë kryesuar sondazhet, fillimisht Ekologjikët, më pas CDU e Merkel dhe tani SPD”, tha gazetari.

Arian Starova, ish-ministër i Jashtëm i Shqipërisë thotë se me siguri në Gjermani do të ketë rrotacion dhe kjo tregon se ka një mirëkuptim duke iu referuar tërheqjes së Angela Merkel.

Si vendi udhëheqës i Evropës, Starova thotë se Gjermanisë i duhet të bashkëpunojë më ngushtë me Francën për të zhvilluar BE-në.

Për Ballkanin, ai tha se vizita e Merkel dha mesazhin se edhe ajo vetë është e pakënaqur me ritmin e integrimit në Bashkimin Evropian.

Muhamed Halili, kryetar i Këshillit të Ambasadorëve thotë se pavarësisht se mund të ketë rrotacion në Gjermani nuk do të ketë ndryshim qenësor të politikave të saj.

Ai theksoi se me largimin e Merkel nga skena politike do të kemi një zbrazëti të liderëve të mëdhenj në Evropë.

Arben Hajrullahu, profesor i Shkencave Politike thotë se sistemi politik gjerman është i qëndrueshëm dhe qasja e saj ndaj Ballkanit Perëndimor do të jetë e njëjtë.

“Ka tregues të fortë që Procesi i Berlinit është politikë zyrtare e Gjermanisë dhe jo një politikë personale e Merkel”, tha Hajrullahu.Etiketimet

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...


TË FUNDIT

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER