Përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë, analistët diskutojnë marrëveshjen ushtarake Francë-Greqi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Franca dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje ushtarake, sipas së cilës Franca do të duhet të ndërhyjë në rast të një sulmi mbi Greqinë.

Kjo marrëveshjes mes presidentit Francës dhe kryeministrit grek ka shkaktuar pakënaqësi jo vetëm në radhët e Turqisë, por dhe më gjerë.

Në emisionin “Eurotalks”, prof. Dr. Ferdinant Gjana u shpreh për këtë çështje se është një histori e gjatë konfliktesh, zanafilla e të cilave vjen që nga “pavarësia e Greqisë nga Perandoria Osmane”.

Ndërsa, drejtori i televizioni “Tribuna”,  Robert Goro, tha në “Eurotalks” se Athina zyrtare e kishte të domosdoshëm nënshkrimin e një pakti të ri strategjik dhe ushtarak me Francën për shkak të tensioneve Greqi-Turqi, që vitet e fundi kanë shkuar në rritje, por edhe për shkak të një “disekuilibri të theksuar sa u përket arsenaleve ushtarake ndërmjet Turqisë dhe Greqisë”.

Nëpërmjet kësaj marrëveshjeje, z. Goro tha se Greqia përmbush dy synime, që janë modernizimi i forcave të armatosura të ushtrisë greke si edhe ndihmon në krijimin e një lloj balancimi të diferencës së madhe në arsenalin ushtarak ndërmjet Greqisë dhe Turqisë.

Artan Kutra, gazetar i “Radio France International” tha për “Eurotalks” se Franca e nënshkroi këtë marrëveshje me Greqinë, pasi synimi i saj është që të ruajë stabilitetin në Mesdhe dhe sidomos në Mesdheun Lindor, gjë që e theksoi edhe vetë presidenti i Francës, Emmanuel Macron.


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...


TË FUNDIT

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...

Salih Mustafa refuzon të flasë para trupit gjykues në Hagë

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa ka zgjedhur të mos japë deklaratë pa betim në fund të procesit gjyqësor dhe as t'i...

Liturgjia e parë e përbashkët pas ‘pajtimit’ të Kishës Serbe me Maqedonasen

Pas vendimit të Kishës Ortodokse Serbe për përtëritjen e unitetit kanonik me Kishën Ortodokse Maqedonase pas më shumë se 50 vite ndasi dhe përçarje,...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER