Gen Z

Gen Z

14-vjeçari Naiel Hoxha që sportin e kacavjerrjes e sheh si një mënyrë jetese

Shumë të rinj pëlqejnë të luajnë futboll ose basketboll, ndërsa 14-vjeçarit Naiel Hoxha nuk i ka interesuar asnjëherë të praktikojë këto sporte. Ai ka...

Violinçelisti 17-vjeçar që ka realizuar nëntë recitale

Duke pasur nënën dhe motrën violiniste, muzika klasike e ka shoqëruar 17-vjeçarin Klaudio Zoto, që në fëmijëri. Në moshën 6-vjeçare Klaudio zhvillon konkursin për të...

Dizenjatorja 12-vjeçare e çorapeve dhe çantave me lule 3D që ëndërron të bëhet stiliste

Bleza Baftiu edhe pse është vetëm 12-vjeç krijon geta, çorape e çanta me lule 3D. Krijimet e saj i poston në rrjetin social Instagram...

Pasioni për futbollin, 16-vjeçarja sfidon steriotipet se futbolli luhet vetëm nga djemtë

Duke pasur familjen e saj tifozen më të zjarrtë, 16-vjeçarja Jehona Coka nisi karrierën në një fushë të vështirë për vajzat. Ajo tani luan...

17-vjeçari shqiptar që ka krijuar një robot dezinfektues

17- vjeçari Jusuf Rrustaj ka krijuar robotin i cili ecën në mënyrë autonome dhe dezinfekton ambientet e mëdha. Ideja për krijimin e këtij roboti...

Njihuni me Alisa Opari, artisten e cila këndon një këngë të kombinuar mes shqipes dhe holandishtes

Këngëtarja shqiptare e lindur në Holandë, Alisa Opari Luzi ka trashëguar talentin e saj në muzikë nga familja e nënës. Pasi mbaroi shkollën e...

Animatorja Gea Qendro trashëgon talentin në pikturë nga babai i saj Gëzim Qendro

Pasionin për pikturën 18- vjeçarja Gea Qendro e ka pasur që në moshën dy vjeçare. Vajza thotë që talenti e ka nga i ati...

15-vjeçarja Nansi Haxhiu, kampionia e sportit në zhdukje në Shqipëri

Kur mësuesja e fizkulturës i sugjeroi Nansi Haxhiut të merrej me sport, vajza atëherë 10-vjeç e pa këtë si një ‘gjuajtje të largët’. Pesë...

Pasioni për makinat, Kristiano Laçaj krijon makinën që komandohet nga doreza

Kristiano Laçaj është 19-vjeçari i cili ka krijuar një makinë e cila komandohet nga një dorezë. Pasioni i tij për makinat ka filluar që...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER