Animatorja Gea Qendro trashëgon talentin në pikturë nga babai i saj Gëzim Qendro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasionin për pikturën 18- vjeçarja Gea Qendro e ka pasur që në moshën dy vjeçare. Vajza thotë që talenti e ka nga i ati Gëzim Qendro, i cili ka qenë kritike dhe historian arti shqiptar. Ai ka qenë dhe drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve në Shqipëri nga viti 1998 deri në vitin 2002.

“Personi i parë që kam vizituar ka qenë gjyshja ime. Babi im Gëzim Qendro ka qenë piktor dhe mbaj mend që më thoshte kritikat dhe mendimet e tij për vizatimet e mia. Gjithçka që di sot e kam nga ai”,- thotë animatorja Gea Qendro për GenZ në Euronews Albania.

GenZ është një produkt i projektit “Youth of Tirana” mbështetur nga Bashkia Tiranë.

Gea ka filluar të mendojë për të ardhmen dhe për këtë ka krijuar një website me punimet e saj. Përveç kësaj është duke krijuar dhe një lojë.

“Kam ndërtuar website me punimet e mia që të më shërbejnë si referim për të ardhmen. Unë dua të krijoj lojra dhe po përpiqem të krijoj një lojë vetë, kam filluar me personazhet me vizatime dhe pastaj do kaloj te programimi”,- shprehet ajo.

Dëshira e Gea për ti kthyer skicat e saj në tatuazhe i pëlqen fotografes Anjeza Dyrmishi.

“Më pëlqeu fakti që ka disa skica që do t’i kthejë në tatuazhe. Është shumë bukur kur biznesi i tatuazheve vjen nga një arstiste që pikturon se është një vendim shumë i rëndësishmë të bësh një tatuazh”,- thotë fotografja Dyrmishi.

Anjeza Dyrmishi mbështet Gean në pasionin e saj për vizatimin e krijimet e saj dhe ka disa këshilla për të rinjtë e talentuar.

“Të rinjtë e sotëm të mos shpërndahen shumë dhe të kenë një objektiv, të përqëndrohen dhe të mendojnë të ardhurat, pasi janë shumë të rëndësishme për të çuar një profesion para. Duhet të promovosh punën dhe talentin tënd”,- përfundon fjalën e saj Anjeza.

 
Etiketimet

Kryeministri i Kosovës viziton familjet që humbën të dashurit në aksidentin e Kroacisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime dy familje në Deçan dhe Junik që humbën të afërmit e tyre në aksidentin tragjik të...

5 vatra zjarri në të gjithë vendin, më kritiket në Karaburun dhe Kurbin

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) thotë se janë duke u përballur me flakët në 5 vatra zjarri, ku më kritiket ngelen ato të...

U kualifikua në finalen e Lojërave Olimpike, Luiza Gega: Doja të kisha një kujtim të bukur

Atletja shqiptare, Luiza Gega arriti që të kualifikohej në finalen e atletikës për 3000 metrave me pengesa në Lojërat Olimpike që po zhvillon në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER