Violinçelisti 17-vjeçar që ka realizuar nëntë recitale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duke pasur nënën dhe motrën violiniste, muzika klasike e ka shoqëruar 17-vjeçarin Klaudio Zoto, që në fëmijëri.

Në moshën 6-vjeçare Klaudio zhvillon konkursin për të qenë pjesë e Liceut Artistik të cilin e fiton. Ai zgjedh violinçelin për të luajtuar muzikë edhe pse ishte rritur me tingujt e violinës.

“Zgjodha instrumentin e violinçelit se ka një tingull të mrekullueshëm. Forma e tij me sjell në mendje një njeri që mund ta përqafosh dhe ka një timbër shumë të ngjashëm me zërin e njeriut. Këto janë arsyet se pse e kam zgjedhur”,- tha Klaudio.

Klaudio kujton se recitalin e parë e ka thënë në moshën 9-vjeçare dhe se deri tani ka bërë nëntë recitale.

“Koncerti im i parë recital ka qenë në moshën 9-vjeçare dhe deri tani kam bërë nëntë recitale. Recitali i fundit që bërë para pak ditësh ishte recitali im i parë solo dhe ishte për diplomën”,- tregoi për GenZ, 17-vjeçari.

“GenZ” është një produkt i projekt i “Youth of Tirana” mbështetur nga Bashkia Tiranë.

Këngëtari Lorenc Hasrama e njeh që të vogël Klaudion se kanë studiuar te Liceu Artistik dhe vlerëson shumë punën dhe talentin e tij duke ditur sakrificat që kanë artistët.

“Ne artistët kemi një botë tjetër nga të tjerët. Nëse jeta shihet si një garë ne nuk e kemi garën me njerëzit, por me veten. Ne luftojmë gjatë gjithë kohën me veten dhe limitet tona”,- shprehet këngëtari.

“Shpesh dëgjoj nga njerëzit që e keni në terezi se bëni punë qefi dhe keni një talent, por ne kalojmë shumë kohë duke studiuar dhe punuar që të luajmë sa më mirë muzikë”,- përfundon fjalën e tij 17 vjeçari.
Etiketimet

Anijet humanitare shpëtuan mbi 700 emigrantë në Mesdhe vetëm gjatë fundjavës

Anijet humanitare shpëtuan mbi 700 emigrantë jashtë brigjeve të Libisë dhe Maltës vetëm gjatë fundjavës, tha OJQ, ‘SOS Mediterranee’. Grupi i ndihmës për emigrantët tha...

Evropa përkujton sot Ditën e Holokaustit të Romëve

Vendet evropiane përkujtojnë sot Ditën e Holokaustit të Romëve, e cila sjell në vëmendje përndjekjet dhe vuajtjet e kësaj popullsie etnike gjatë Luftës së...

Kryeministri i Kosovës viziton familjet që humbën të dashurit në aksidentin e Kroacisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime dy familje në Deçan dhe Junik që humbën të afërmit e tyre në aksidentin tragjik të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER