Alfred Rushaj: Kemi ngritur strukturë për mbrojtjen e votës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i fushatës së Partisë Demokratike, Alfred Rushaj thotë se PD ka ngritur strukturë për mbrojtjen e votës por edhe për të mbrojtur votuesit, komisionerët dhe vëzhguesit ditën e 25 prillit.

Gjatë intervistës në “Ilva Now”, kandidati i PD për deputet deklaroi se çdo ditë marrin denoncime për blerje të votave nga qeveria.

“Në njësinë 4 janë favoret që po bën qeveria për legalizimet ku duhet të shkosh në zyrat e partisë që të përfitosh. Po mundohen të blejnë votues të djathtë duke u marrë kartën dhe dhënë lekë”, tha z. Rushaj.

Por sipas tij “diferenca është aq e madhe sa nuk do të mund të ndryshojë dot rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve”.

Ai nuk preferoi të jepte një parashikim se si do të jetë rezultati, por shtoi se shqetësimi kryesor është marrja e çdo vote të mundshme por edhe mbrojtja e saj.

“Struktura për mbrojtjen e votës ka një muaj që është ngritur si strukturë. Mbrojta e votës është parë jo vetëm si proces që nis me ditën kur një qytetar shkon për të votuar. Kemi detyrimin që së pari shkeljet t’i denoncojmë në organet kompetente tek KQZ apo SPAK”, tha z. Rushaj.

Drejtori i fushatës së PD se ditën e votimit do të ketë vullnetarët të angazhuar për të mbrojtur votuesit e djathtë por edhe komisionerët dhe vëzhguesit.

“Mbrojtja e votuesve, komisionerëve dhe vëzhguesve ditën e votimit.  Janë të gjithë vullnetarë që janë të gatshëm që atë ditë në qoftë se Policia e Shtetit nuk bën punë e saj, ta bëjnë ata punën e tyre”, përfundoi Alfred Rushaj.

Lexoni gjithashtu:

Mesazhet e terrenit, Alfred Rushaj zbërthen strategjitë elektorale të PD-së

Rushaj: Nëse zgjedhjet do të jenë të lira dhe demokratike, PD do pranojë çdo rezultat


Etiketimet

Mbi 100 qytetarë presin në aeroportin e Rinasit për të vijuar udhëtimet

Mbi 100 qytetarë janë duke pritur në ambientet e jashtme të aeroportit “Nënë Tereza” për të vijuar udhëtimet e tyre. Me çanta dhe valixhe, ata...

Rezultatet e sondazhit të katërt të Barometrit Politik në Euronews Albania

Sonte në emisionin Barometri Politik do të njiheni me rezultatet e fundit të dala nga sondazhi i katërt kombëtar, i realizuar nga kompania MRB...

Prokuroria ngre akuzë për tre kontrollorë të trafikut ajror, lihen të lirë të tjerët

Pasi qëndruan prej disa orësh në mjediset e Drejtorisë së Policisë së Tiranës, prokuroria ka ngritur zyrtarisht akuzë vetëm ndaj tre kontrollorëve të trafikut...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER