Lealba Pelinku: Qytetarët të verifikojnë qendrat e votimit, mund të ketë ndryshime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në emisionin “Me Pak Fjalë” u shpjegua se si do të votohet në zgjedhjet e 25 prillit tani që është bërë zyrtare fleta e votimit. Por përpara votimit zgjedhësit do të duhet të sigurohet që emri i tij është në listat zgjedhore.

Kjo bëhet në dy mënyra, elektronikisht përmes faqes në internet të KQZ-së ose portalit ‘e-Albania’, dhe manualisht duke verifikuar praninë e emrit në listat e afishuara në qendrat e votimit.

“Ekziston detyrimi i pushtetit vendor për të afishuar në qendra votimi listën e zgjedhësve në mënyrë që edhe ata që nuk kanë mundësinë e përdorimit të teknologjisë të kenë mundësi të verifikojnë emrin e tyre në listën e zgjedhësve.”, tha për “Me Pak Fjalë”, Lealba Pelinku, nënkomisionere Shtetërore për zgjedhjet.

Peliku solli në vëmendje nevojën për të verifikuar edhe qendrën e votimit pasi disa qytetarëve mund t’i ketë ndryshuar.

“Me ligjin e ri zgjedhor ka pasur ndryshime në qendrat e votimit për shumë qytetar nuk janë më të dikurshmet prandaj duhet verifikuar paraprakisht. Pushteti vendor ka për detyrë të njoftojë të gjithë ata votues që i ka ndryshuar qendra e votimit si pasojë e Kodit Zgjedhor, ku qendrat e votimit tashmë janë jo më pak se 300 zgjedhës dhe jo më shumë se 1000 zgjedhës dhe kjo ka sjellë shkrirje ose ndarje të qendrave të votimit.”, tha nënkomisioneria Shtetërore.

Lexoni gjithashtu:

Elementët teknologjikë që do të përdoren në zgjedhjet e 25 prillit


Etiketimet

Mbi 100 qytetarë presin në aeroportin e Rinasit për të vijuar udhëtimet

Mbi 100 qytetarë janë duke pritur në ambientet e jashtme të aeroportit “Nënë Tereza” për të vijuar udhëtimet e tyre. Me çanta dhe valixhe ata...

Rezultatet e sondazhit të katërt të Barometrit Politik në Euronews Albania

Sonte në emisionin Barometri Politik do të njiheni me rezultatet e fundit të dala nga sondazhi i katërt kombëtar, i realizuar nga kompania MRB...

Prokuroria ngre akuzë për tre kontrollorë të trafikut ajror, lihen të lirë të tjerët

Pasi qëndruan prej disa orësh në mjediset e Drejtorisë së Policisë së Tiranës, prokuroria ka ngritur zyrtarisht akuzë vetëm ndaj tre kontrollorëve të trafikut...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER