Jorida Tabaku thotë se gara për kryetar në PD u nis shpejt për të shmangur sulmet nga jashtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Anëtarja e Kryesisë në Partinë Demokratike, Jorida Tabaku, thotë se kryesia u detyrua ta nisë garën për kryetarin për shkak të sulmeve publike që nisën fill pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

E ftuar në emisionin “Ilva Now” në Euronews Albania, Tabaku tha se vendimi për zgjedhjet e brendshme u mor për t’i shmangur sulmet që nisën të bëheshin nga jashtë.

“Meqenëse kishte që më 26 prill individë si brenda ashtu dhe jashtë PD-së që filluan një sulm në një moment kur votuesit ishin të çoroditur dhe të paqartë, kur numëruesit tanë ishin ende duke numëruar vota, u mendua që ky diskutim nuk ka pse të ndodhë jashtë partisë, as nëpër televizione, por të ndodhë brenda strukturave të PD-së,” – tha Tabaku.

Deputetja e zgjedhur në qarkun e Tiranës tha se në PD ka gjithmonë diskutime dhe ajo e konsideroi këtë si vlerë të shtuar të partisë. Megjithatë ajo theksoi se do të kishte dashur që të kishte vetëm dy kandidatë në garë jo katër.

“Në një garë dinjitoze për kryetarë partie mendoj se kandidatë do të duhet të ishin dy, por për cilësinë e garës, bashkimit të partisë, apo dhe cilësisë së opozitës, mendoj se PD-së nuk i bëjnë keq të ketë edhe katër kandidatë, kandidatët e tjerë u gjykuan se nuk plotësojnë kriteret, disa nuk ishin as anëtarë partie, por thjesht individë që shfaqën interesim,” – u shpreh anëtarja e kryesisë së PD-së.

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER