Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi.

Euronews Albania ka mësuar se që në orët e para të mëngjesit shumë punëtorë shqiptarë nuk lejohen të kalojnë në pikën kufitare të Hanin të Hotit, nëse nuk kanë bërë vaksinat apo të kenë një test PCR të 72 orëve të fundit.

Për ata që nuk kanë marrë dozat e vaksinave anti-COVID, nga ana e palës malazeze, vetëm testi që kryhet në doganë, i cili kushton 20 euro, u lejon atyre kalimin.

Ndërkohë, qytetarët shprehen se një shumë e tillë është e papërballueshme.

“Na kanë kthyer edhe sot, edhe dje na kthyen. Na thonë testi 20 euro. 20 euro është dita e punës”, u shpreh një qytetar.

“Ne kemi dalë për të punuar, për bukën e gojës. Ne kemi qenë 100 veta, me teste të gjithë dhe na kthyen”, tha një tjetër qytetar.

Gazetari Teodor Gjerga sqaroi se punonjësit e doganës kanë deklaruar se duhet plotësuar edhe afati prej 14 ditësh nga bërja e vaksinës së dytë, në mënyrë që të lejohet kalimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Plazh në fund të tetorit, turistë të huaj shijojnë detin dhe diellin e ngrohtë të Vlorës

Përmirësimi i kushteve të motit ka sjellë në Vlorë turistët e tetorit. Ata janë ukrainas, rus apo holandezë, por nuk mungojnë as shqiptarët nga...

Ceno Klosi emërohet Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Me vendim të Këshillit të Ministrave, Klosit i është besuar drejtimi i institucionit të Tatimeve. "Ceno...

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER