“Reagoni, mos hiqni dorë nga liria e medias”, apeli i gazetarëve në Kosovë dhe RMV për kolegët shqiptarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetarët në Kosovë dhe RMV iu kanë bërë thirrje kolegëve të tyre në Shqipëri që të reagojnë ndaj vendimit të qeverisë për të ngritur Agjencinë e Medias dhe Informimit.

Xhemajl Rexha, kreu i Asociacionit të Gazetarëve në Kosovë u shpreh për Euronews Albania se në Shqipëri duhet të kishte një reagim të jashtëzakonshëm ndaj kësaj strukture dhe se një gjë e tillë nuk do të lejohej kurrsesi në Kosovë.

“Reagim, duhet reagim. Unë ju siguroj që një gjë e tillë nuk do të lejohej në Kosovë. Pra reagimi duhet të ishte i jashtëzakonshëm i medias, i shoqërisë civile, i pranisë ndërkombëtare”, u shpreh ai.

Ndërsa, Filjana Koka, nënkryetare e Shoqatës së Medias në RMV tha se më këtë vendim po cenohet liria e medias.

“Apeloj të gjithë kolegët gazetarë të mos heqin dorë prej luftës që të kenë lirinë e medias në duart e veta”, u shpreh ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Mungesë produktesh e rritjesh çmimesh, konsumatorët në SHBA të prekur nga inflacioni

Amerikanët janë kapluar nga çmimet në rritje që nga shpërthimi i COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, spiralja inflacioniste, së bashku me zinxhirët e bllokuar...

‘Roller Coaster’ më i madh në botë inaugurohet në Dubai, ka vend për 1750 vizitorë

Dubai zyrtarisht inauguroi 'roller coster"-in më të madh në botë, 250 metra i lartë. “Roller coster” do të shërbejë që njerëzit të shohin gjithë Dubain nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER