ARRSH nuk merr masat e nevojshme për të parandaluar aksidentet, sipas ekspertit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Islam Qibini, ekspert i sigurisë rrugore tha në Euronews Albania se pjesa më e madhe e aksidenteve ndodhin sepse Autoriteti Rrugor Shqiptar nuk ka marrë masat e nevojshme për parandalimin e tyre.

Ai solli në vëmendje dy segmente rrugore problematike, siç janë Fushë Krujë – Mamurras dhe Kavajë – Durrës që mbledhin pellgje uji për shkak se nuk kanë kanalizimet e nevojshme dhe rrjedhimisht janë burim aksidenti.

“Fillimisht bëhet monitorimi i segmenteve rrugore nga Policia Rrugore e cila do të kryejë shërbimet dhe do të njoftojë ARRSH-në. Duhet të vendosen tabela të përkohshme me qëllim që drejtuesit e mjeteve të sinjalizohen dhe të marrin informacionin e duhur për situatën që kanë përpara,” – u shpreh ai.

Eksperti rrugor ishte i mendimit se janë pikërisht problematikat në rrugë që sjellin dhe shumicën e aksidenteve, kryesisht kur ndërthuren me motin e keq.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER