Eksperti rrugor: Të hapet nënkalimi tek ‘Sheshi Skënderbej’ për të shmangur trafikun

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sektorit të transportit publik, Mahir Hodo deklaroi për Euronews Albania se duhet të bëhet një ndërhyrje urgjente në rrugët e Tiranës për të shmangur trafikun.

Z. Hodo propozoi që të hapet nënkalimi në sheshin qendror të Tiranës, “Sheshin Skënderbej”, në mënyrë që të ketë qarkullim të mjeteve.

Ai shtoi se duhet të krijohet edhe një nënkalim te zona e “21 dhjetorit”, për të shmangur trafikun e rënduar.

Ndërkohë, eksperti sugjeroi që duhet të rregullohen oraret mësimore të nxënësve apo studentëve, që të mos jenë të gjithë aktorët në qarkullim në të njëjtin orar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Çfarëdolloj ndërhyrje në infrastrukturë historia tregon që është zgjidhje afatshkurtër. Kjo pasi krijohet ky efekt: rrugët lirohen nga trafiku => krijohet më shumë kapacitete ne infrastrukturë për makina => blihen me shumë makina => krijohet trafik i ri => kërkohet ndërhyrje e re dhe përsëritet cikli. Ka shumë studime mbi këtë. E vetmja zgjidhje afatgjatë është përmirësimi i transportit publik dhe rritjen e korsive te biçikletave. Te dyja këto elemente ulin nevojat e përdorimit të makina dhe rrjedhimisht uljen e trafikut.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER