Kreu i Sindikatës së Artistëve të Cirkut: Do vijojmë me protestat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Sindikatës së Artistëve të Cirkut, Julian Kazazi në studion e “Mirëmëngjes” deklaroi se do të vijojnë pritestat për shembjen e Cirkut Kombëtar.

Z. Kazazi tha se artistët kanë kërkuar që më herët të spostohet cadra e cirkut, madje kanë paraqitur pranë Ministrisë së Kulturës edhe planin tranzitor lëvizës.

Teksa foli për çëshjen e shembjes së cirkut, ai tha se Ministria e Kulturës nuk është paraqitur në seancat gjyqësore për marrjen e këtij vendimi edhe pse ka pasur dijeni.

Ai nënvizoi se ministria nuk ka njoftuar Avokaturën e Shtetit për t’a pasur palë, por kjo kërkesë është bërë nga artistët e cirkut. Sipas tij gjithçka është bërë në fshehtësi.

“Ne si artistë nuk kishim dijeni nga dhjetori i vitit 2019 deri në korrik të 2021 për 1070 metra shtesë”, u shpreh z. Kazazi teksa shtoi se pronari ka mundur të marrë metra shtesë nëpërmjet një vendimi të 2 viteve më parë.

Ai nënvizoi se nëse ministria do të funksiononte ashtu siç duhet, nuk ka pse dëmshpërblen me 750 mln lekë pronarin, por të merrte masat në kohën e duhur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Gjendet i vdekur në apartament një çift në Golem

Një çift në Golem të Kavajës është gjetur pa shenja jete mbrëmjen e së shtunës. Burri M. J., 60 vjeç, banues në Golem  dhe gruaja...

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER