Kitaristi 10-vjeçar nga Prishtina me 10 çmime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sapo ka mbushur 10-vjec. Thuajse aq është edhe numri i çmimeve që ka fituar duke luajtur kitarën klasike.

“Këtë vit kam fituar 6 çmime të para dhe 2 çmime të publikut”, tregoi 10-vjeçari.

Ledion Halitaj nga Prishtina ka më pak se dy vjet që luan kitarë, por shenjat tregojnë që rruga e tij në interpretimin e këtij instrumenti do të jetë e gjatë.

Por, si nisi rrugëtimi i tij me kitarën?

“Për vitin e ri kam pasur një dhuratë nga prindërit një kitarë dhe nisa ta ushtroj. Kur kam qene i vogël kam dashur të behëm arkitekt”, tha ai.

Disa prej konkurseve ku ka marrë pjesë kanë lënë gjurmë tek 10-vjeçari.

“Gara më e preferuar ka qenë në Transilvani të Rumanisë për moshën më të madhe se imja, më e bukura por edhe më e vështira.

Mësuesi i tij i kitarës, Erhan Mujka na thotë se suksesi nuk do të ishte i mundur pa një punë të madhe, përkushtim dhe mbështetje të fortë.

“Nëse nuk funksionon trekëndëshi prindër-mësues-fëmijë nuk ka sukses. Disa fëmijë nuk i dëgjojnë këshillat, ushtrohen më pak se një orë, por Ledioni ushtrohet çdo ditë një orë dhe e mori shumë seriozisht, pashë që çdo ditë përparonte”, tha Erhan Mujka.

E ky sukses u dëshmua vetëm disa muaj pasi kishte nisur mësimet në kitarë në garën e tij të parë, ku pjesëmarrjen e konsideruan thjesht një test.

“Isha pjesë e jurisë në Transilvania Guitar Festival e pashë si mundësi testimi për Ledionin, por ai fitoi çmimin e parë”, tha mësuesi.

Ai beson se Ledioni do të ketë jetë shumë shpejt një kitarist i njohur.

Gara e radhës ku Ledioni pret të marrë pjesë, është ajo e fillimit të nëntorit në Pejë, prej ku pret të kthehet sërish me një çmim. Deri atëherë duhet ende shumë punë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë tre viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER