Mjekja Shahini: Shumica e fëmijëve kanë qenë më rëndë herën e dytë të infektimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja Valbona Shahini u shpreh për Euronews Albania se shumica e fëmijëve që janë infektuar për herë të dytë me COVID,  kanë qenë në gjendje më të rënduar shëndetësore se hera e parë.

“Në këtë periudhë të fundit kemi pasur shumë fëmijë që e kanë kaluar për herë të dytë COVID dhe hera e dytë ka qenë pak më e vështirë se hera e parë. Në një pjesë më të theksuar të rasteve ka qenë më i vështirë kalimi. Temperatura ka qenë më e lartë. Jemi detyruar t’i ndjekim me afër dhe t’u japim antibiotik”, u shpreh mjekja.

Znj. Shahini tregoi se edhe niveli i anti-turpave tek fëmijët që preken për herët të dytë është më i ulët.

Ajo theksoi se është pro vaksinimit anti-COVID tek fëmijët dhe se duhet të punohet më shumë me ndërgjegjësimin e prindërve dhe informimin.

“Hezitimi dhe skepticizmi është më i theksuar tek prindërit dhe ndërgjegjësimi duhet më i theksuar”, tha mjekja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER