‘Mund të shkurtohen orët mësimore’, mjeku në Kosovë: Vaksinimi i fëmijëve po bëhet me një dozë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku infektolog në Kosovë, Ilir Tolaj tha për Euronews Albania se vaksinimi i fëmijëve në këtë shtet është jashtëzakonisht i kufizuar.

Z. Tolaj nënvizoi se vaksinimi po bëhet me një dozë dhe se deri tani nuk ka fëmijë që janë injektuar me të dyja dozat.

“Fëmijët që kanë ndonjë sëmundje kronike ose kanë defekte në sistemin e tyre imunitar, kanë të drejtën që të vaksinohen me vaksinën Pfizer”, deklaroi mjeku.

Ai tregoi se në ditët në vijim do të shqyrtohen disa prej masave që kanë të bëjnë më shkollat.

“Është përgjysmimi i klasave dhe shkurtimi i orëve në mënyrë që fëmijët të qëndrojnë më pak në një ambient të mbyllur”, tha mjeku.

Z. Tolaj u shpreh më tej se situata epidemiologjike në Kosovë është jashtëzakonisht e qetë, pasi vendi ka kaluar valën e katërt të pandemisë, e cila ishte më e ashpër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Gjendet i vdekur në apartament një çift në Golem

Një çift në Golem të Kavajës është gjetur pa shenja jete mbrëmjen e së shtunës. Burri M. J., 60 vjeç, banues në Golem  dhe...

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER