Prindërit shqiptarë pro dhe kundër vaksinimit të fëmijëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prindërit në Shqipëri kanë qëndrime pro dhe kundër vaksinimit anti-COVID tek fëmijët.

Për Euronews Albania disa prej tyre kanë deklaruar se janë kundër injektimit të fëmijëve, pasi nuk kanë informacionin e duhur për vaksinat dhe besojmë më shumë tek imuniteti natyror.

“Jam kundër patjetër. Nuk është logjike që një fëmijë të vogël ta vaksinosh sepse imuniteti natyror është dyfish më i fortë sesa vaksina. Kjo vërtetohet edhe shkencërisht”, u shpreh një prind.

“Jam kundër. Kam frikë nga efektet anësore”, theksoi një tjetër.

Por, ka edhe nga ata prindër që duan të injektojnë fëmijët e tyre.

“Jemi pro edhe tani edhe fëmijët të jenë të mbrojtur nga COVID-19”, u shpreh një nënë.

Autoritetet shëndetësore shqiptare ende nuk kanë marrë një vendim për miratimin e injektimit të grup-moshës nga 12-17-vjeç.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER