‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën e medias.

“Liria e medias dhe liria e shprehjes janë kritere të rëndësishme të procesit të anëtarësimit në BE dhe kjo është raportuar në raportin e Komisionit Europian si dhe në raportin e vitit të shkuar që fatkeqësisht nuk patën mundësi të vinin në dukje ndonjë përmirësim në këtë fushë”, u shpreh ambasadori.

Ai shtoi se është shumë e dobishme për gazetarinë e mirë që ta bëjë punën e saj pa ndërhyrjet e qeverisë dhe biznesit.

Sa i përket ngritjes së  Agjencisë së Medias dhe Informacionit në Shqipëri, z.Steiner u shpreh se nuk ka një institucion të ngjashëm në Austri.

“Jo ekzaktësisht të tillë, por mendoj se ne kemi për shembull Shërbimin Federal të Medias, deri para pak kohësh, por në fakt ai u mbyll, duke u shkrirë në të tjera struktura të Kancelarisë Federale”, tha ambasadori.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

140% fitim, kompania Lego u jep ditë pushimi dhe bonus punonjësve

Lego, prodhuesi më i madh i lodrave në botë, u ka dhënë 20. 000 punonjësve të saj tre ditë pushime shtesë dhe një bonus...

OBSH: Nuk e dimë ende nëse Omicron është më ngjitës

Një numër më i madh shtetesh në të gjithë botën po raportojnë rastet e para të të infektuarve me variantin e ri të covid-19...

Dhuna ndaj grave, protestuesit në Belgjikë kërkojnë më shumë angazhim të policisë

Mijëra protestues në kryeqytetin belg dolën në rrugë të dielën për të demonstruar kundër dhunës ndaj grave. Afërsisht 8 mijë persona iu bashkuan protestave në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER