Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do ketë rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë për qytetarët.

Z. Punavia theksoi në studion e “Mirëmëngjes” se sot në linjat e transportit publik ka 50% pasagjerë më pak sesa kishte në situatën para pandemisë.

Ai nëvizoi se së shpejti do të ketë 70% të flotës në qarkullim, derisa të rikthehen kushtet para pandemisë, proces që sipas tij kërkon disa muaj.

Teksa pranoi se operatorët e transportit janë në kushte të vështira, ai tha se për këtë arsye Bashkia e Tiranës ndërmori dy nisma.

“E para ishte drejtimi dhe negocimi me qeverinë për të arritur rimbursimin e TVSH dhe akcizës së karburantit. Për herë të parë rifutet në buxhet një paketë subvencionesh që duhet thënë që ka lidhje me performancën e shërbimit dhe operatorët duhet të kenë një sistem GPS të konfirmuar dhe kontrolluar”, tha ai.

Z. Punavia shtoi se në disa rrugë të Tiranës do të hiqen vendet e parakimit të mjeteve në mënyrë që të mos krijohet trafik.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mësuesja finlandeze u jep mësim online fëmijëve në kapmin ‘Al-Hol’

Ilona Taimela është personazhi kryesor i një historie që deri më tani është mbajtur sekret. Kjo mësuese nga Finlanda u ofron kurse mësimi në...

Lukashenko akuzon Lituaninë se ka hedhur trupa të pajetë në kufirin me Bjellorusinë

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, akuzoi të hënën autoritetet lituaneze për hedhjen e trupave të pajetë të emigrantëve në kufirin mes dy vendeve. Lituania hodhi...

Presidenti Biden: Varianti i ri i COVID, shkak për shqetësim, jo për panik

Presidenti Joe Biden e quajti variantin e ri të COVID-19 shkak për shqetësim, por jo për panik, ndërsa sqaroi se nuk po konsideronte një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER