Do ju ndihmojmë me integrimin, thotë ambasadori çek

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jemi gati të ndihmojmë Shqipërinë drejt integrimit sapo të marrim presidencën e Këshillit të BE-së, u shpreh ambasadori i Çekisë në Tiranë, Jaroslav Ludva gjatë një intervistë për Euronews Albania.

Ambasadori theksoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë bërë detyrat dhe se tani Bashkimi Europian duhet të bëjë hapin e parë, që quhet hapja e negociatave.

“Ka probleme se koha nuk është më e mira. Para 10 vitesh ishte ndryshe, për vendet e tjera. Shpresojmë që të bëhet e mundur këtë vit. Nëse jo, Republika Çeke merr presidencën (e Këshillit të Bashkimit Europian) vitin e ardhshëm, nga korriku, prandaj ne jemi gati të ndihmojmë”, tha z. Ludva.

Ai shtoi se për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është mirë të çelen negociatat sa më shpejt dhe për këtë ka shpresa.

Të njëjtin qëndrim shprehu pak javë më parë edhe ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, i cili nënvizoi se BE-ja duhet të mbajë premtimet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER