Fëmijët nga 0-5 vjeç më të rrezikuar nga helmimi i plumbit, thotë mjeku Alimehmeti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fëmijët e moshës nga 0-5 vjeç janë shumë të rriskuar për t’u helmuar nga plumbi, thotë mjeku Ilir Alimehmeti.

Në studion e “Mirëmëngjes” ai tha se ka disa rrugë ku mund të biem në kontakt me plumbin si ushqimet, lodrat, uji. Mjeku përmendi edhe bojërat më të cilët luhen muret, ku ka se janë të rrezikshme nëse përmbajnë plumb.

Ai renditi edhe sëmundjet që mund të shkaktojë prania e tepërt e plumbit në trupin e fëmijëve dhe të rriturve.

“Kemi prapambetje mendore, probleme të sistemit nervor, vështirësi në përqendrim, problem të sjelljes”, tha ai, teksa shtoi mund të preken të gjitha organet dhe tek të rritur mund të shkaktohet infarkt në zemër.

Mjeku rekomandoi që duhet të rruhet higjiena në mënyrë që të mos biem në kontakt me plumbin.

Sakaq, ai këshilloi që të mos përdoret uji i nxehtë për gatim nga sistemi hidraulik, pasi rrezikohemi të helmohemi nga prania e plumbit.

Sipas mjekut duhet ta lemë që uji të rrjedhë pak minuta nga tubacionet dhe më pas mund ta përdorim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER