Fluks në qendrat shëndetësore, shkak infektimi i fëmijëve me COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjatë ditëve të fundit ka pasur një fluks prindërish që presin të vizitojnë fëmijët në qendrat shëndetësore dhe në pediatri.

Për shkak të fluksit, qendra shëndetësore numër 8 në Tiranë, e cila së bashku me qendrat numër 6,7 dhe 10, funksionon për 24 orë shërbimi i urgjencës pediatrike.

Çdo ditë në këtë qendër paraqiten rreth 180 pacientë që dyshojnë të jenë prekur me COVID dhe i nënshtrohen testimit.

“Në qendrën tonë kryhen çdo ditë testime. Gjatë ditës së djeshme janë kryer rreth 180 testime nga të cilat pjesa më e madhe kanë rezultuar pozitivë”, u shpreh mjekja Blerta Berberi.

Sipas mjekes Blerta Berberi pjesa më e madhe e testuarëve me COVID janë fëmijë.

“Gjatë këtyre ditëve kemi pasur një fluks shumë të madh të pacientëve që janë paraqitur për të marrë ndihmë mjekësore. Ky fluks ka qenë i njëjtë si për moshat e rritura ashtu dhe për moshën pediatrike”, tha ajo.

Pavarësisht se fluksi është shpërndarë edhe në qendrat shëndetësore, veç urgjencës pediatrike, sërish prindërve u duhet të presin në radhe për disa orë.

“E sollëm për temperaturë, ftohje. E kanë marrë mjekët në vëzhgim”, tha një prind.

Mjekja Berberi thotë se varianti mbizotërues është Omicron.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...