Rikthehen regjistrat në shkolla pas denoncimeve në media

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkollat 9-vjeçare dhe të mesme janë plotësuar me regjistra, 4 muaj pas nisjes së vitit shkollor.

Ka qenë presioni mediatik, që detyroi Ministrinë e Arsimit të shpërndajë regjistrat në shkolla.

Drejtori i Zyrës Vendore të Arsimit Parauniversitar në Korçë, Endri Pikuli ka pranuar se gjatë kësaj periudhe nuk ka pasur regjistra, por nënvizoi se prej 2 ditësh shkollat në këtë qark janë plotësuar me regjistra.

“Marrja e regjistrave manual do të thotë që çdo mësues ka përpara një regjistër. Prej dy ditësh kanë ardhur regjistrat nga klasa e 6-9 dhe sot që flasim bashkë, të gjitha klasat janë të plotësuara me regjistra”, u shpreh ai për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania.

Z. Pikuli nënvizoi se regjistri është thjesht një çështje formale, pasi çdo mësues mban në regjistrin e tij personal vlerësimin e vazhduar të nxënësve dhe mungesat.

“Nuk ka asnjë penalitet, vonesa prej një periudhë e regjistrave. Është diskutuar për një regjistër online, pasi çdo prind do mund të sigurojë nëpërmjet portalit online vlerësimin për fëmijët e tij”, shtoi ai.

Ndërkohë, disa mësues kanë publikuar mesazhin që është shpërndarë nëpër shkolla për marrjen e regjistrave nga ana e mësuesve.

“Mësuesit e klasave kujdestari klasa 6-9 të tërheqin regjistrat në drejtori”, thuhet në mesazh.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...


TË FUNDIT

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER