‘Djalit i bllokuan frymëmarrjen’, banori i ‘5 Majit’ e kalon natën mes gërmadhave të banesës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Fadil Mziu, banori i lagjes “5 Maji” në Tiranë e kaloi natën në gërmadhat e banesës së tij, e cila u shemb pak ditë më parë, pas një vendimi të qeverisë për një projekt rindërtimi.

“Mbesat e fëmijët i kemi çuar tek njerëzit e mi, kurse ne të rritur kemi qenë të gjithë në këtë pozicion përpara shtëpisë”, thotë ai, teksa është i shqetësuar, pasi nuk kanë një banesë ku mund të strehohen.

Mziu tregon edhe momente nga shoqërimi i të birit, i cili u përpoq t’i bënte rezistencë policisë, por pavarësisht thirrjeve dëshpëruese dhe tentativës për vetëflijim, nuk ia arriti qëllimit për të mbrojtur shtëpinë.

“Kanë përdorur dhunë duke i vendosur gishtin në fyt dhe gishtin e madh për t’i bllokuar frymëmarrjen për gati cerek ore. Gjithçka është e filmuar”, tha ai.

Babai i tij tregon se i biri është ende në spital.

Ndërsa thekson se banesa e tij nuk ka qenë e prekur nga tërmeti dhe nga ana tjetër paguan ende kredinë për të, ai rendit dhe arsyet pse nuk e firmosi marrëveshjen me bashkinë.

“Shtëpia ime nuk është paligjshme, jam me dokumente, me hipotekë. Shtëpia ime, nuk është cenuar fare nga tërmeti. Nuk kemi asnjë informacion se ku do të vendosemi”, shprehet ai.

Klodian Laçi, është një tjetër banor i zonës që u rikthye në gërmadhat e banesën e tij të shembur.

Ditën e protestës  kundër shembjes se banesave ai u shoqërua nga policia dhe u procedua penalisht, por për të arsyeja mbetet ende e paqartë.

“Më vjen për të qeshur, se ishte shkelje penale pse qëndroje para banesës”, thotë ai.

Ndonëse familjeve u është premtuar një bonus qeraje, Klodiani shprehet se 18-27 mijë lekë është i pamjaftueshëm. “Shtëpia më e lirë që mund të gjej është deri në 300 euro”, shprehet ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, nuk mund ta merrni peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës se ligji do...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, nuk mund ta merrni peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës se ligji do...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER