Ish-ministri i Arsimit: Në 90% të shkollave nuk ka ngrohje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Arsimit Myqerem Tafaj shprehet se në 90% të shkollave në Shqipëri nuk ka ngrohje.

Ai nënvizoi se kjo e dhënë është publikuar edhe në një raport të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Duhet të bëhen shkolla me kushte normale për nxënësit, që të ketë ujë të rrjedhshëm, kushte higjienike dhe të ketë ngrohje. Pse duhet të mbyllen shkollat në Tiranë, ku shumica e tyre kanë një sistem ngrohje?”, tha ai në emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania.

Sa i përket vendimit të Ministrisë së Arsimit për mbylljen e shkollave, ish-ministri u shpreh se ky vendim mund të jetë marrë për shkak të përhapjes së Omicron nëpër shkolla.

“Shqipërisë i duhet një strategji e re për shkollat. Përgjegjësi për këtë gjë ka edhe pushteti lokal”, u shpreh ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER