Redi Shehu: Vizita e Merkel tregon se Gjermania nuk heq dorë nga Ballkani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Redi Shehu shprehet se kancelarja Angela Merkel është investuar për integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Vizita në prag të lënies së detyrës sipas tij është për të treguar vazhdimësi.

Z. Shehu gjithashtu e sheh vizitën si një mesazh edhe për SHBA, duke treguar se Ballkani për Gjermaninë është i rëndësishëm. Analisti shtoi se gjatë administratës Trump u pa një duel i vërtetë mes Gjermanisë dhe SHBA-së.

“Ka pasur disa koncepte të ndryshme për Evropën dhe Ballkanin duke nisur nga NATO dhe ideja e ndryshimit të kufijve. Gjermani nuk heq dorë kollaj nga Ballkani”, tha ai.

Por gjithashtu analisti nënvizoi se përveç se qëllimi dhe ideja kanë qenë të mira, nuk ka arritje konkrete nga ana e Gjermanisë.

“Me Procesin e Berlinit u bë një gjë që nuk ishte arritur më parë që palët të uleshin në një tryezë, pra Shqipëria dhe Serbia. Pyetja është se mos ky proces i shërbeu më shumë marrëdhënieve Shqipëri-Serbi se sa Serbi-Kosovë”, deklaroi ai.

Etiketimet

Agon Maliqi: Me rëndësi që Kurti dhe Rama të gjejnë gjuhën e përbashkët në këto momente

Analisti Agon Maliqi u shpreh se qeveria Kurti ka një mbështetje në opinionin publik pas nismës për të zbatuar reciprocityetin e targave me Serbinë,...

Demush Shasha për reciprocitetin: Kosova për herë të parë po përcakton rrjedhën e dialogut

Drejtori i Institutit Hulumtues për Politika Evropiane, Demush Shasha e cilëson legjitim dhe strategjik vendimin e qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetet për...

Kreshnik Çollaku: Kosova duhet të dalë nga kompleksi ekzistencial

Kreshnik Çollaku, deputet i Partisë Demokratike, shprehet se Kosova përmes reciprocitetit me Serbinë del nga kompleksi “ekzistencial” ku ka hyrë përmes dialogut. Sipas tij, nuk...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER