Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”.

Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar Kosovën në arenën ndërkombëtare duke promovuar Vuçiçin si kalorës të bashkëpunimit në Ballkan.

Ai tha se për interesa të tij të ngushta sulmoi publikisht të gjithë liderët në Kosovë, duke nisur nga Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Albin Kurti.

“I ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare. Të gjithë e kanë cilësuar Ramën si tradhtar, por në fakt Rama ka qenë tregtar. Do ta shikoni që Rama do të afrohet me Albin Kurtin sepse Kurti është afruar me Uashingtonin”, tha ai.

Deputeti i PD shtoi se “në rast se ka një akt realisht Shqipëria e ndihmon Kosovën është dalja apo pezullimi deri sa Serbia të njohë Kosovën”.

Gjithashtu ai tha se Shqipëria mund të vendosë veto dhe të bllokojë pjesëmarrjen e Serbisë në nismat rajonale deri në njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Teuta Vodo, eksperte e gjeopolitikës thotë se iniciativa e Open Balkan është keqkuptua. Ajo pranoi se “nga pikëpamja ekonomike kjo favorizon Serbinë, por kjo nuk krijon hegjemoni”.

“Rama është duke promovuar interesat e vendit të tij dhe iniciativa ishte më se interesante. Kosova ishte e ftuar që të bashkohej

Etiketimet

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Mungesë produktesh e rritjesh çmimesh, konsumatorët në SHBA të prekur nga inflacioni

Amerikanët janë kapluar nga çmimet në rritje që nga shpërthimi i COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, spiralja inflacioniste, së bashku me zinxhirët e bllokuar...

‘Roller Coaster’ më i madh në botë inaugurohet në Dubai, ka vend për 1750 vizitorë

Dubai zyrtarisht inauguroi 'roller coster"-in më të madh në botë, 250 metra i lartë. “Roller coster” do të shërbejë që njerëzit të shohin gjithë Dubain nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER