Gazetarja Çaushaj: Projekti i “Open Balkan” ka vdekur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për gazetaren Rezarta Çaushaj, vizita e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Prishtinë tregoi se iniciativa e Open Balkan është vrarë si retorikë.

Ajo theksoi se projekti formalisht është rrëzuar nga vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në rajon.

“Ideja e Open Balkan me vizitën e Merkel është vrarë formalisht ndërkohë që me vizitën e Ramës është vrarë si retorikë. Tani do të ketë një kontroll dëmi deri sa të humbasë rëndësinë nga tema dhe situate të tjera”, tha znj. Çaushaj.

Sipas gazetares qeveria gjermane e bëri të qartë që në mes të gushtit se kjo ide nuk mund të konkurrojë Procesin e Berlinit.

Znj. Çaushaj shton se BE duke mos pasur një kontroll mbi Open Balkan, Rusia ka një derë të hapur nga Serbia dhe përmes kësaj mund të zgjerojë ndikimin në Ballkan.

Etiketimet

Plazh në fund të tetorit, turistë të huaj shijojnë detin dhe diellin e ngrohtë të Vlorës

Përmirësimi i kushteve të motit ka sjellë në Vlorë turistët e tetorit. Ata janë ukrainas, rus apo holandezë, por nuk mungojnë as shqiptarët nga...

Ceno Klosi emërohet Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Me vendim të Këshillit të Ministrave, Klosit i është besuar drejtimi i institucionit të Tatimeve. "Ceno...

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER