Ministrja Spiropali: ‘Open Balkan’ nuk është përjashtim i Procesit të Berlinit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali thotë se iniciativa “Open Balkan” nuk është qasje përjashtuese për Procesin e Berlinit.

“[Open Balkan]….nuk është përjashtues ashtu si vetë Procesi i Berlinit që nuk është përjashtues për integrimin evropian”, tha Spiropali në studion e “Now” me Erla Mëhillin në Euronews Albania.

Përballë moderatores Erla Mëhilli, znj, Spiropali shtoi se ky proces është e vetmja mënyrë, që siguron tejkalimin e historive të hidhura të së shkuarës dhe krijimin e një jetë më të mirë për brezat e rinj.

“Është një proces krejt i hapur dhe ne besojmë shumë që mënyra e vetme për të tejkaluar jo vetëm historinë e hidhur, por për të krijuar një të ardhme më të ndritur për fëmijët e këtij vendi, të rinjtë e këtij vendi, që të përfshihemi në procese me Kosovën dhe me rajonin, të cilat bëjnë të mundur të kemi një treg më të mirë dhe një ekonomi më të mirë”, shtoi ajo.

Ajo pohoi se Shqipëria do vijojë të angazhohet në të gjithë këto procese, duke shtuar se shtylla kryesore e punës mbetet integrimi në BE.

“Këtu nuk ka asnjë problem dhe këto nuk janë përjashtuese, ne do angazhohemi shumë fort në të gjithë këto drejtime si me Procesin e Berlinit, si me Open Balkan si në procesin e integrimit evropian, që për ne është drita në fund të tunelit”, tha Spiropali.

Etiketimet

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Mungesë produktesh e rritjesh çmimesh, konsumatorët në SHBA të prekur nga inflacioni

Amerikanët janë kapluar nga çmimet në rritje që nga shpërthimi i COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, spiralja inflacioniste, së bashku me zinxhirët e bllokuar...

‘Roller Coaster’ më i madh në botë inaugurohet në Dubai, ka vend për 1750 vizitorë

Dubai zyrtarisht inauguroi 'roller coster"-in më të madh në botë, 250 metra i lartë. “Roller coster” do të shërbejë që njerëzit të shohin gjithë Dubain nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER