‘Dy opsionet si mund të hyjë Berisha në zgjedhje’ sipas analistit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti, Plator Nesturi thotë se përçarja në Partinë Demokratike do të çojë në krijimin e dy forcave politike brenda saj.

Retorika e ashpër tha ai përjashton mundësinë e një rruge për të gjetur bashkëpunim mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës.

“Minimalisht kjo do të sjellë dy subjekte politike që do të jenë në luftë me njëra-tjetrën dhe jo me mazhorancën”, tha Nesturi.

Analisti parashikon se nëse Basha dhe Berisha do të garojnë me forca të ndryshme politike në zgjedhje, të dy bashkë nuk do të arrijnë të mbledhin dot aq vota sa PD dikur.

Sipas Nesturit kriza brenda PD ka qenë e pranishme prej kohësh por ishin mbyllur sytë dhe pezullimi i Berishës solli ‘plasjen’.

Zgjedhjet e pjesshme lokale, Nesturi i cilëson një element ku të dy palët mund të reflektojnë për të gjetur zgjidhje.

Analisti thotë se Berisha mund të hyjë në zgjedhje me kandidatë me një sigël të re partiake ose duke paraqitur kandidatë të pavarur.

Sipas tij në të dy rastet opozita do të dalë e humbur dhe ky moment mund të shërbejë për të ulur përplasjet brenda PD dhe për të afruar dy palët.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...