Përse

Emisioni i gazetarit Mentor Kikia, “Përse” trajton probleme me sfond social dhe shoqëror e social-ekonomik, çështje që vijnë si pasojë apo derivate të politikës, apo realitete social-shoqërore që burojnë prej faktorëve ekonomikë.

Përse

Djegia e gruas në makinë, i ati ngre dyshime për rrëmbim

Dhuna e përsëritur është një realiteti të cilin e pranojnë shumë gra të cilat shpesh janë nënshtruar me shpresën se situata do ndryshojë. Ato nënshtrohen...

“Durova 20 vite”, rrëfimi i një gruaje të dhunuar në “Përse”

Në emisionin e radhës “Përse” vjen dëshmia e një gruaje që pas 20 vjetësh në një shtëpi “burg”, siç e cilëson ajo shtëpinë e...

Shqipëria, e ndotur apo e pistë?

Shqipëria vazhdon të jetë në një situatë të vështirë përsa i përket menaxhimit të mbetjeve urbane. Fakti që nuk është një vend industrial ka...

Rinia në krizë, cilat janë modelet dhe idhujt e saj?

Të rinj, gra dhe burra vërshojnë drejt institucioneve që duhet të ishin institucione kulturore, për të ndjekur shfaqe, por për të takuar idhujt e...

Përse | “Të etur në mes të ujit”

Në shumë zona të Shqipërisë banorët protestojnë për mungesën e ujit apo për ta mbrojtur atë. Në të gjitha qytete e vendit, tarracat e...

Rihapen hetimet për vrasjen e bankierit Artan Santo, Vocaj: Kemi të dhëna të reja

Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale, Tonin Vocaj gjatë intervistës në emisionin “Përse” në Euronews Albania deklaroi se ka të dhëna të reja për...

Përse | Nikla, turizëm dhe biznes në fshatin ku strehohen kriminelët

Dhjetëra vrasje, ekzekutime mafioze, grabitje bankash apo krime të tjera të rënda, e kanë çuar policinë, në kërkim të autorëve, në Nikël, që ndodhet...

Përse | Vjosa, e egër apo e zbutur?

Vjosa është lumi i fundit i egër në Europë, ndaj dhe ata që kërkojnë mbrojtjen e saj janë të shumtë. Përse të gjithë janë vënë...

Përse | “Nudo kundër përdhunuesve”, aktivistet analizojnë mënyrën e rebelimit kundër dhunës seksuale

Emisioni “Përse” në Euronews Albania sjell një vëzhgim mbi protestat kundër dhunës seksuale dhe sloganin e gjuhën e përdorur në to. Gazetari Mentor Kikia zhvilloi...