Negociatat, Nurellari: Shqipëria në këtë proces është ‘breshka e rajonit’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mosmarrëveshjet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut u bënë shkak që BE-ja të mos arrinte një unitet për të caktuar një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare për negociatat.

Analisti Adri Nurellari u shpreh në “Raw Politics” se dështimi për mbajtjen e konferencës është qartësisht përgjegjësi e dyanshme; si për Shqipërinë ashtu dhe për vetë Bashkimin Evropian.

“Mund të jenë të dyja të vërteta, këto nuk e përjashtojnë njëra-tjetrën. Nëse BE do të kishte presion, siç u bë edhe me Marrëveshjen e Prespës me Greqinë do kishte zhvillime. Ka raste që mund të marrë veprime me presione konkrete”, tha Nurellari.

Ai u shpreh kritik për klasën politike në Shqipëri, e cila sipas Nurellarit nuk ka punuar sa duhet për të përshpejtuar procesin integrues në BE.

“Nuk ka se si të mos kenë përgjegjësi këto shtete. RMV-ja ka një përgjegjësi të kufizuar, sepse në 2009 e ka marrë ftesën nga institucionet teknike në përmbushjen e kritereve. Shqipëria ka problemet e veta. Është e vërteta se kësaj here fajin e ka Bullgaria. Shqipëria në këtë proces është “breshka e rajonit” dhe është faji i të gjitha elitave politike. Shqipëria po ecën shumë ngadalë dhe kjo lë shumë për të dëshiruar. Ne jemi të vonuar në çdo aspekt”, shton ai.

Përballë moderatores Erla Mëhilli, nënkryetarja e Komisionit Parlamentar të Integrimit, Senida Mesi, u shpreh se klima politike e polarizuar ka frenuar përpjekjet e Shqipërisë për t’iu afruar BE-së.

“Klima konfliktuale politike nuk ndihmon. Klima e polarizuar nuk ndihmon në rrugëtimin më përpara dhe BE-ja minimalisht do një klimë që është stabël. Kur flas për klimë politike janë të gjithë faktorët dhe aktorët që ndikojnë”, thekson znj. Mesi.

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

Ambasadori çek thirrje për bashkëpunim urgjent mes partive

Bashkëpunimi mes partive në Shqipëri është thelbësor për rrugën drejt BE-së, sipas ambasadorit çek në Shqipëri Jaroslav Ludva. Duke qenë se detyrat kryesore si nga...

Do ju ndihmojmë me integrimin, thotë ambasadori çek

Jemi gati të ndihmojmë Shqipërinë drejt integrimit sapo të marrim presidencën e Këshillit të BE-së, u shpreh ambasadori i Çekisë në Tiranë, Jaroslav Ludva...

Fëmijët nga 0-5 vjeç më të rrezikuar nga helmimi i plumbit, thotë mjeku Alimehmeti

Fëmijët e moshës nga 0-5 vjeç janë shumë të rriskuar për t’u helmuar nga plumbi, thotë mjeku Ilir Alimehmeti. Në studion e “Mirëmëngjes” ai tha...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER