Ivi Kaso: PD është e gatshme që të vendosë bashkërisht në parlament për reformën zgjedhore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekziston nevoja për një reformë zgjedhore në vendin tonë, tha në “Raw Politics” Ivi Kaso, i cili shtoi se Partia Demokratike është e gatshme për të vendosur mbi këtë reformë bashkërisht, në parlament.

“Palët, në kuadër të një ushtrimi parlamentar, të ndalen dhe të bëjnë gjetjet e procesit problematik, të analizojnë përfundimet e raportit OSBE/ODIHR dhe të vendosin bashkërisht”, u shpreh z. Kaso.

Sekretari për çështjet zgjedhore i Partisë Demokratike tha se reforma zgjedhore duhet të garantojë standarde që sipas tij, në zgjedhjet e fundit nuk janë arritur.

Z. Kaso shtoi se OSBE/ODIHR thekson në një pikë të raportit se është e domosdoshme që zgjedhjet të pasohen me një reformë të re zgjedhore.

Sipas Ivi Kasos, mazhoranca ndryshoi Kodin Zgjedhor në “mënyrë të njëanshme” në aspekte që “ndikuan dhe deformuan” rezultatin e procesit zgjedhor në zgjedhjet e 25 prillit.

“Ashtu siç vërtetohet nga vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese”, u shpreh ai.

Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar nenet e Kodit Zgjedhor që përcaktojnë herësin dhe shpërndarjen e mandateve.

LEXONI GJITHASHTU

Etiketimet

Rusët zgjedhin sërish Putin, kritika për votim të detyruar dhe mbushje të kutive të votimit

Partia në pushtet ‘Rusia e Bashkuar’ ka festuar fitoren në zgjedhjet parlamentare. “Sot,  përfunduan zgjedhjet për parlamentin. Zgjedhje shumë të rëndësishme që do të përcaktojnë...

Gjermania drejt zgjedhjeve, tre kandidatët për kancelarë përballen në debatin e fundit televiziv

Përpara zgjedhjeve të 26 shtatorit, tre kandidatët që synojnë të pasojnë kancelaren Angela Merkel u përballën në debatin e tretë dhe të fundit televiziv....

5 të vdekur nga sulmi me armë në një universitet në Rusi

Një sulm me armë në një universitet në lindje të Rusisë la sot 5 të vdekur dhe 6 të plagosur. Ngjarja ndodhi në Universitetin e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER