Problemet e reformës zgjedhore, ekspertët tregojnë se ç’duhet të bëjnë palët politike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila shfuqizoi nenin në Kodin Zgjedhor që rregullon shpërndarjen e mandateve sipas herësit, Partia Socialiste Shqipërisë ka shprehur gatishmërinë e saj për të bërë një reformë të re zgjedhore, por për këtë hap i duhet bashkëpunimi me opozitën.

Përballë moderatores Erla Mëhilli, eksperti i ekonomisë Pano Soko tha se partitë politike duket se nuk kanë dëshirë të hartojnë një sistem zgjedhor të qëndrueshëm përmes të cilit të garantohej paprekshmëria e votës.

“Secila palë ka masën e vet të fajit. Nuk ka një dëshirë për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme që të plotësojë në mënyrë kërkesat të drejtë e sistemit demokratik” tha Pano Soko.

Eksperti i çështjeve zgjedhore, Ivi Kaso tha se Partia Demokratike është e hapur për të diskutuar me Partinë Socialiste mbi hartimin e një sistemi zgjedhor që i përgjigjet kushteve socio-politike të Shqipërisë.

“Ne si pozicion politik jemi të hapur për një diskutim të hapur e të sinqertë për sistemin”, tha Ivi Kaso.

Kurse për Edlira Gjonin aplikimi i herësit për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit ka qenë “hajduti” kryesor i votës së qytetarëve.

“Partitë politikë nuk presin përmirësimin dhe nuk kanë menduar për votuesin. Vendosja e herësit, unë e shikoj si tragjedi. Herësi është hajduti më i madh i votës. Shikoni kush e ka thyer herësin në të dyja palët”, tha znj. Gjoni.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER