Bashkia Tiranë të mos japë aq shumë leje ndërtimi, thotë deputetja e PD-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e Partisë Demokratike Andia Ulliri sugjeroi që Bashkia Tiranë të japë sa më pak leje ndërtimi në mënyrë që të minimizohet ndotja e mjedisit në kryeqytet.

Ulliri i cilësoi projekte fasadë parqet e vogla që ndërtohen, ndërsa theksoi se si arkitekte mund t’i cilësonte si projekte qesharake që nuk kanë ndryshuar asgjë.

“Le të mos mbjellim tek tuk ato pemët e vogla, por le të investojmë me mend në mjedisin shqiptar. Le të ndalojmë këto punime që bëhen çdo ditë, le të ndalojmë ajrin e ndotur,” – tha deputetja.

Sipas Ullirit është shqetësuese që në mëngjes të dëgjosh vetëm makina pune që janë në funksion të ndërtimeve dhe që mbi të gjitha shtojnë jo vetëm ndotjen, por edhe trafikun.

Ajo përmendi dhe shtimin e biçikletave që sa mund të ketë rregulluar punë, aq edhe mund të ketë prishur me numrin e aksidenteve që është gjithnjë në rritje.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Dimri vjen me reshje të dendura shiu dhe dëbore

Reshjet e dendura të shiut dhe flokët e parë të dëborës kanë shkaktuar problematika në disa qarqe të Shqipërisë. Durrësi, Tirana, Dibra, Shkodra dhe Elbasani...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER