Në 10 vjet kemi humbur 32 për qind të pyjeve, thotë zv.ministrja e Mjedisit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zv. ministrja e Mjedisit, Ornela Çuçi tha se për herë të parë është bërë inventarizimi i pyjeve nga ku ka rezultuar se gjatë periudhës 2006-2016 janë humbur 32 për qind të volumit të pyjeve.

Me gjithë zjarret që janë shtuar në gjithë botën për shkak të rritjes së temperaturës së tokës, moratoriumi i pyjeve dhe mbjella e pemëve të reja ka bërë që pas kësaj periudhe prerjet masive të pyjeve janë reduktuar.

“Dhe të mos harrojmë që problemi më i madh që na pret është se me rritjen e temperaturës të tokës, dhe e pamë këtë vit gjithë bota u prek nga zjarret. Në zonat e mbrojtura kemi humbur 1500 hektarë jo plotësisht. Gjëja e parë që kemi bërë në Ministrinë e Mjedisit dhe Turizmit është që mbjellim sa më shumë pemë. Nga ana tjetër, moratoriumi i pyjeve e ka zvogëluar masivisht prerjen ne e pyjeve. Pas 2016 nuk kanë ndodhur më prerje masive të pyjeve”, tha zv.ministrja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Varianti Omicron mund t’i rezistojë vaksinave, paralajmëron drejtori i Moderna

Vaksinat ekzistuese për COVID-19 ka të ngjarë të jenë shumë më pak efektive kundër variantit Omicron të virusit sesa variantet e mëparshme, ka paralajmëruar...

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER