Zv. ministrja e Mjedisit: Vjosa Park Kombëtar kaloi në KKT, shumë shpejt në qeveri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ornela Çuçi, zv. ministre e Mjedisit tha në RinOn se me vendim të Këshillit Kombëtar të Territorit, Vjosa tashmë është zonë e mbrojtur dhe për shumë pak kohë ky vendim do të marrë miratimin në qeveri.

A do të duhet që Vjosa të jetë Park Natyror? Ishte kjo pyetja që ngriti Çuçi, ndërsa përkufizoi dhe termin.

“Park Natyror është zonë e konservuar dhe kur ti thua zonë e konservuar e kupton që s’mund të prekësh as gjethen sepse duhet ta lësh të ruhet ashtu siç është. Në fakt buzë Vjosës jetojnë 55 mijë banorë në qytete,” – tha ajo.

Ministrja solli në vëmendje se Shqipëria është i vetmi vend në gjithë rajonin që ka tre lumenj të shpallura si zona të mbrojtura, lumi i Vjosës, lumi i Bunës dhe lumi i Shalës.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mësuesja finlandeze u jep mësim online fëmijëve në kapmin ‘Al-Hol’

Ilona Taimela është personazhi kryesor i një historie që deri më tani është mbajtur sekret. Kjo mësuese nga Finlanda u ofron kurse mësimi në...

Lukashenko akuzon Lituaninë se ka hedhur trupa të pajetë në kufirin me Bjellorusinë

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, akuzoi të hënën autoritetet lituaneze për hedhjen e trupave të pajetë të emigrantëve në kufirin mes dy vendeve. Lituania hodhi...

Presidenti Biden: Varianti i ri i COVID, shkak për shqetësim, jo për panik

Presidenti Joe Biden e quajti variantin e ri të COVID-19 shkak për shqetësim, por jo për panik, ndërsa sqaroi se nuk po konsideronte një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER