Vaksinim me detyrim për studentët, Gjylameti: Ndoqëm shembullin e Europës. Zhupa: Fushata pa strategji

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti dhe ajo e Partisë Demokratike, Ina Zhupa përballë studentëve Ina Metalija dhe Aldi Shehu, debatuan në RinON mbi Arsimin.

E pyetur lidhur me vendimin e qeverisë për vaksinimin e detyrueshëm për studentët dhe problemet që ka sjellë ky vendim në nisje të vitit të ri akademik, znj. Gjylameti tha se Shqipëria ka ndjekur shembullin e vendeve europiane, ku vaksinimi është bërë me detyrim si mënyra e vetme për të mbrojtur shëndetin.

Teksa ka pranuar se studentët kanë hasur në paqartësi në ditët e para të shkollës, deputeten e PS tha se kjo ka ardhur edhe për shkak të ndikimit negativ të medias.

“Ka pasur një paqartësi nga studentët në ditët e para dhe për shkak të ndikimit të media por duhen dëgjuar ekspertët. Vaksina nuk duhet të jetë një zgjedhje, ajo është një detyrim”, tha deputetja e PS.

Për deputeten e PD, Ina Zhupa qeveria jo vetëm që ka ndjekur një standard të dyfishtë lidhur me vaksinimin e detyruar të studentëve, por nuk ka pasur asnjë strategji në menaxhimin e një vendimi për të cilin studentët sipas saj, nuk patën kohën e duhur për t’u informuar.

“Ditën e parë të universitetit, pas 2 vjet mësim online kemi parë absurdin kur rojet e shkollave kërkonin të dhëna personale të studentëve, duke marrë kompetenca që s’u takojnë. Duhej një bashkëpunim më i mirë mes Ministrisë të Arsimit, asaj të Shëndetësisë dhe Rektoratit përmes një personeli të dedikuar për këtë gjë. Ishte një strategji e çorganizuar e qeverisë. Problemi është tek strategjia, koha dhe mosbesimi që kanë shqiptarët tek Komiteti i Ekspertëve, që është më shumë komitet politik”, tha deputetja e PD.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Dimri vjen me reshje të dendura shiu dhe dëbore

Reshjet e dendura të shiut dhe flokët e parë të dëborës kanë shkaktuar problematika në disa qarqe të Shqipërisë. Durrësi, Tirana, Dibra, Shkodra dhe Elbasani...

140% fitim, kompania Lego u jep ditë pushimi dhe bonus punonjësve

Lego, prodhuesi më i madh i lodrave në botë, u ka dhënë 20. 000 punonjësve të saj tre ditë pushime shtesë dhe një bonus...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER