Zv.ministri i infrastrukturës dhe deputeti i PD përplasen për koncesionet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Infrastruktura ka qenë tema e diskutimeve në emisionin “RinOn” ku përballë Eva Koltraka, e diplomuar për kontabilitet dhe Ardiana Laska, e diplomuar për marrëdhënie ndërkombëtare dhe diplomaci, ishin Zv.ministri i Infrastrukturës, Ilir Bejtja dhe deputeti i PD, Lefter Gështenja.

Ligjvënësi opozitar foli për keqmenaxhim dhe rritje të kostos për ndërtimin e rrugëve në vend dhe akuzoi se qeveria nuk ka strategji dhe plan kombëtar për infrastrukturën.

Zv.ministri nga ana e tij tha se strategjia e zhvillimit të infrastrukturës përfshin koncesionet apo partneritetin publik privat, ku privati paguan koston e kapitalit.

Por, deputeti Gështenja kundërshtoi duke thënë se sipas praktikës së koncesioneve të PS, qeveria merr riskun e investimit ndërkohë kur duhet të ndodhet e kundërta.

“Ligji i koncesioneve e thotë qartë ku bazohet. E para është që shteti transferon të gjithë riskun tek privati dhe e dyta pamundësia për financim. Të dyja shkelen nga shteti. Riskun e merr qeveria dhe për më tepër hyn garant në marrjen e kredisë për privatin”, tha ai.

Deputeti i PD tha se nevojitet një plan kombëtar që duhet të miratohet me konsensusin e opozitës dhe të përfshijë një plan 20-vjeçar,

Zv.ministri Bejtja deklaroi se koncesionet janë fituar nga konsorciume ku kompani shqiptare bashkëpunojmë me kompani të huaja për të realizuar tenderët e fituara.

“Në të gjitha rastet e kontratave koncesionare nuk ka pasur një të vetme që të jetë një kompani shqiptare që ka nënshkruar kontratë për rrugë dhe ta bëjë atë vetëm. Janë që të gjitha me partnerë të huaj, lidhur me eksperiencën dhe ekspertizën që duhet për të plotësuar kushtet”, tha ai.

Ilir Bejtja tha se një nga projektet e rëndësishme që do të përfundohet së shpejti është Rruga e Arbrit. Nga ana tjetër tha se ka nisur puna për të kryer një studim fizibiliteti për të ndërtuar hekurudhën që lidh vendin me Kosovën.

Ndërsa Lefter Gështenja foli për mungesë të fondeve për zhvillimin e infrastrukturës duke  thënë se të ardhurat e taksës së qarkullimit përdoren nga qeveria për “të mbyllur gropa të tjera të zeza”.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...


TË FUNDIT

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...

Salih Mustafa refuzon të flasë para trupit gjykues në Hagë

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa ka zgjedhur të mos japë deklaratë pa betim në fund të procesit gjyqësor dhe as t'i...

Liturgjia e parë e përbashkët pas ‘pajtimit’ të Kishës Serbe me Maqedonasen

Pas vendimit të Kishës Ortodokse Serbe për përtëritjen e unitetit kanonik me Kishën Ortodokse Maqedonase pas më shumë se 50 vite ndasi dhe përçarje,...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER